צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר

[contact-form-7 404 "Not Found"]
:שתף עמוד

ארגון הגג של עולי צרפת בישראל נגד עיריית רעננה: "מתעלמים מבעיות הנוער"

ארגון הגג של עולי צרפת בישראל נגד עיריית רעננה: "מתעלמים מבעיות הנוער"
ברחבי הארץ 11:12 - 20.12.19 | שלום מאירוביץ'

במכתב נוקב ששלח השבוע אריאל קנדל מנכ"ל עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל) לראש עיריית רעננה חיים ברוידא הוא תוקף בחריפות את מדיניות העירייה בכל הקשור להקצאת משאבים וטיפול בנוער העולה מצרפת: "מקבלים כתף קרה". העירייה: "דבריו תמוהים"

אריאל קנדל, מנכ"ל עמותת "קעליטה" (ארגון הגג של עולי צרפת בישראל) פנה השבוע במכתב נוקב לראש עיריית רעננה, חיים ברוידא בו טען כי העירייה מתעלמת לחלוטין "מבעיות של הנוער העולה בעיר".
לדבריו של קנדל, בניגוד לערים אחרות, עיריית רעננה אינה יוצרת מסגרות אחרי שעות הלימודים עבור תלמידים עולים חדשים דוברי צרפתית בעיר וגרוע מכך "ישנם כיום לא מעט בני נוער עולים מצרפת שנושרים ממערכת החינוך, מסתובבים בעיר בשעות אחר הצהריים ובלילות חסרי מעש, מייצרים רעש ומטרד, מפריעים לסדר הציבורי ולמנוחת השכנים, ולמרות פניות בנושא – עיריית רעננה לא מסייעת בפתרון המצב".

כתף קרה

"אני פונה אליך בעקבות פגישתנו שהתקיימה לפני מספר שבועות ובשם אלפי העולים החדשים המתגוררים ברעננה", כתב קנדל לראש העיר, "עולים אלו מוצאים עצמם מתמודדים עם סיטואציה חברתית יומיומית קשה, ומנגד, התעלמות מוחלטת מצד העירייה בראשה אתה עומד, למרות פניות חוזרות ונשנות של עולים לגורמי המתאימים בעירייה.

קנדל מוסיף: "רעננה נחשבת מזה שנים לעיר 'קולטת עליה' ואף זכתה באות 'רשות מעודדת עלייה' מטעם ההסתדרות הציונית העולמית ומרכז השלטון המקומי לשנת 2018. למרות זאת אנו עומדים נפעמים נוכח הכתף הקרה שהעולים מצרפת מקבלים מגורמי העירייה".

"התלמידים העולים דוברי הצרפתית מגיעים לבתי ספר שלא באמת ערוכים לקליטתם ולצוותים חינוכיים שלא תמיד יודעים כיצד לעזור להם, ופרט לאתגרי ההסתגלות למדינה ותרבות חדשים הם נאלצים להתמודד גם עם קשיי שפה והבנה לקויה של החומר הנלמד. במקרים חריגים, המצב מוביל לידי כך שרבים מהם נושרים ממערכת החינוך, ולצערי כבר הגיעו אלינו תלונות על כך שהם מסתובבים בעיר בשעות אחר הצהריים ובלילות חסרי מעש, מייצרים רעש ומטרד, מפריעים לסדר הציבורי ולמנוחת השכנים".

קנדל ממשיך: "בישראל, בניגוד לצרפת בה יום הלימודים מסתיים ב-17:00 ואף ב-18:00 בערב, לתלמידים העולים אין מסגרת אמיתית לשעות אחר הצהריים. כך, התלמידים העולים מוצאים עצמם חופשיים בשעה מוקדמת של היום. ההורים העולים רואים את מצבם העגום של ילדיהם ועיניהם כלות. הם נאלצים לתמרן בין המשך לעבוד בצרפת, חיפוש מקום עבודה, קשיי הקליטה, רכישת שפה וקשיי היומיום, בעוד ילדיהם מסתובבים ברחוב ללא מסגרת חינוכית מתאימה.

קנדל טוען כי הוא נפגש עם ראש העירייה יחד עם עולים תושבי העיר ושטח את טענותיו אלו אך ללא הועיל: "בערים נוספות שמתמודדות עם בעיות קליטה של עולים מצרפת זכינו בשיתוף פעולה הדוק, שהניב פרוייקטים שונים בנושאי חינוך, תעסוקה, רווחה, התנדבות ועוד. ואילו ברעננה – הופתענו לגלות חוסר נכונות משווע להקצות משאבים לפתרון הבעיות".

מכתב תמוה

מעיריית רעננה נמסר: "אנו תמהים על דבריו של מנכ"ל עמותת 'קעליטה' המנותקים מהמציאות הקיימת ברעננה. עיריית רעננה פועלת רבות למען קליטה מיטבית של העולים החדשים מכל המדינות ובכללם העולים מצרפת, בדגש על ילדים ובני נוער. העירייה מלווה את העולים מרגע בחירתם להגיע לעיר.
"גל העלייה הגדול מצרפת בשנים 2014 – 2015 הביא להרחבת השירותים הניתנים לאוכלוסיית העולים מצרפת המותאמת לצרכים הספציפיים שלהם, בנוסף לתשתית הקליטה המושקעת שהייתה קיימת כבר בעיר.
"באגף החינוך העירוני קיימת פונקציה ייעודית (דוברת צרפתית) לקליטה ראשונית של המשפחות ולמעקב מתמשך. בחטיבות ובתיכונים עתירי עולים העמדנו מגשרות חינוכיות דוברות צרפתית. במסגרות אלו קיים גם מרכז למידה ותגבור לעולים.

רעננה מקדמת יוזמות רבות מהגיל הרך ועד התיכון הכוללות העשרה לשונית בגנים עתירי עולים , מוכנות לכיתה א', שילוב נוער בתנועות הנוער, הכנה לצה"ל מותאמת להורים ולנוער עולה מצרפת. בנוסף, פתחנו במכללה העירונית קבוצות הורים בשפה הצרפתית וטיפול רגשי לתלמידים והוריהם על ידי פסיכולוגים דוברי צרפתית מטעם השירות הפסיכולוגי החינוכי. אנו מזמינים את מנכ"ל העמותה לבוא ולהתרשם מהפעילות העניפה למען קהילת עולי צרפת".

חבר מועצת העיר לורן עייאש, נציג הקהילה הצרפתית בעיר מסר: "כמי שנבחר בתור הנציג של הציבור הצרפתי ברעננה, אני אומר באופן מוסמך כי מי שעומד בראש הארגון הזה מנותק ולא מחובר לעשייה הרחבה שיש ברעננה עם ציבור העולים, עשייה חינוכית וקהילתית ענפה. מעולם לא זכינו לשיתוף פעולה טוב כל כך עם ראש עיר, ולקהילה הצרפתית יש כיום כתובת ברורה ומענה בכל שאלה. כל הנושאים שעלו במכתב מטופלים או שטופלו כבר, ולא ברור לי בכלל מדוע בחר להוציא את המכתב הזה בלי להכיר את העובדות. אני מקבל עשרות פניות וטלפונים מתושבים שהמכתב הזה פוגע בקהילה ולא מייצג אותם כלל".

עו"ד אלי אלוש ששימש בעבר כיו"ר ועדת הקליטה מסר: "כמי שכיהן במשך שנתיים כיו״ר ועדת הקליטה וכסגן ראש העיר לשעבר שהיה אחראי בין היתר על נושא הקליטה בתקופתו של ביילסקי, אני יכול להעיד שבתקופה זו פעלתי וקידמתי יחד עם מנהלת מחלקת הקליטה הגברת נחמה הרבה נושאים לטובת קליטת העולים בתמיכתו האישית של ראש העיר לשעבר ביילסקי ,אשר התייחס במלוא הרצינות לבעיות העולים בכלל ולעולי צרפת בפרט. יוזכר כי בתקופתי לא נתקבלו תלונות מצד גורמים כאלה ואחרים ע טיפול בעולים, אלא להיפך.
לצערי מר עייש זורה חול בעני הציבור ואינו מזכיר שהוא התפטר מתפקידו כיור ועדת הקליטה על רקע טענתו שאין באפשרותו לפעול מול מחלקת קליטה. יודגש כי מר עייש אינו מייצג את עולי צרפת אלא את עצמו וקומץ של בעלי אינטרסים כאילו ואחרים. אני ממליץ למר עייש שנכשל בתפקידו להזהר בדבריו בטרם ימתח ביקורת בלתי אחראית על אנשים רציניים שמייצגים באמת ונאמנה את ציבור העולים כדוגמת מר אריאל קנדל מנכל עמותת קליטה.אשר פועלים בכל הארץ למען ציבור עולי צרפת.

אני סבור שיש מן האמת והצדק בדברי מנכל עמותת קליטה מר אריאל קנדל אשר טוען לחוסר התייחסות רצינית לבעיית העולים מצרפת ברעננה. לעניות דעתי ראש העיר צריך להגדיל את המשאבים וכן למנות אלתר יו״ר ועדת קליטה רציני ואחראי שיטפל בכל הרצינות בבעיותיהן של העולים בכלל שמגיעים לרעננה ולא רק בנושא העולים מצרפת. מפניות רבות של עולים שמגיעים אלי מתברר שאכן ישנה בעיה חמורה של השתלבות העולים ( חלקם הגדול מצרפת) במערכת החינוך ובחיי היום יום בעיר".