צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר


:שתף עמוד

בחירות 2019: אל תשמחו במפלתם

בחירות 2019: אל תשמחו במפלתם
דעות 09:04 - 18.04.19 | דוד לוריא

הרב שלמה לורנץ, שזכה לשמש את הרב אלעזר מנחם שך, ראש ישיבת פוניבז', מספר בספר 'במחיצתם' כיצד הגיב הרב שך כאשר מפלגת מפא"י לא עברה את אחוז החסימה.

היה זה בבחירות לכנסת שהתקיימו בשנת תש"מ, כאשר מועצת גדולי התורה החליטה שאגודת ישראל תופיע ברשימה נפרדת מתנועת מפא"י.

הרב לורנץ מזכיר כי החזון איש והרב מבריסק, ובעקבותיהם הרב שך והסטייפלר ניהלו מאבק קשה נגד תנועה זו, אשר מרדה במועצת גדולי התורה בראשותו של רבי איסר זלמן מלצר, והצטרפה לממשלתו של בן גוריון.

בין תנועת 'אגודת ישראל' לתנועת 'מפא"י' התקיים מאבק קשה. הרב שך והסטייפלר השקיעו את כל כוחם על מנת ש'אגודת ישראל' תצליח, כאשר הרב שך אף מציין במפורש שהמטרה היא להביא להפלתה של רשימת מפא"י. התוצאה היתה שמפא"י לא עברה את אחוז החסימה, וכך נעלמה לחלוטין מהמפה הפוליטית.

בקרוב ציבור בני התורה שררה תחושה של שמחה גדולה על כך שהושגה המטרה, והתקיים הפסוק: 'רצון יראיו יעשה'. אך כאשר נכנסו לבשר זאת לרב שך, היתה תגובתו: "אסור לשמוח במפלתם של אחרים. יש כאן יהודים שיש להם עגמת נפש, ואסור לנו להגיב בשמחה ולהשחית את המידות".

הסיפור מדהים: הרי הרב שך רצה במפלתה של 'מפא"י'. הוא ביקש לגרום לביטולה של התנועה הסוררת, והשקיע במלחמה זו את כל כוחותיו. אך לשמוח כשמישהו אחר מצטער – זה משחית את המידות!

הרב שך היה נוהג לומר בשם הרב מפוניבז': "חז"ל אמרו במסכת ברכות (כח) ששמואל הקטן תיקן את ברכת המינים. מדוע נבחר שמואל הקטן, ולא תנא אחר? התשובה לכך היא כי במסכת אבות מובא: 'שמואל הקטן אומר, בנפול אויבך אל תשמח ובכשלו אל יגל לבך, פן יראה ד' ורע בעיניו והשיב מעליו אפו'. אותו שמואל הקטן, אשר פסוק זה היה שגור בפיו, הקפיד לא לשמוח בנפול אויביו – ולכן הוא היה זה שראוי לחבר את הברכה המייחלת למפלתם של הרשעים".

הרב לורנץ מוסיף ומציין כי הרב שך ניהל מלחמות רבות נגד המהרסים והמחריבים מבית ומחוץ. אנשים בקרב בעלי השקפה שטחית חשבו כי הוא 'איש מלחמה השש אלי קרב'. אולם מי שהכיר את הרב שך ידע כי זהו מבט שטחי ביותר. הוא נהג תמיד לומר: "לוותר, לוותר ורק לוותר". ועוד משפט היה שגור על לשונו: "עדיף להיות המנוצח, ולא המנצח".

באדיבות אתר 'דרשו'.

תגובות‎