בת 16 מהוד השרון מאושפזת כבר למעלה משבוע במחלקת הילדים במרכז הרפואי מאיר לאחר שחלתה בקדחת דנגי – מחלה הנגרמת על ידי עקיצת של יתוש מזן הנמר האסיאתי ונפוצה במדינות עולם שלישי.

אמה מספרת שהיו בטיול משפחתי בתאילנד בחודש אוגוסט האחרון. כשהתכוננו לחזור לארץ לאחר ששהו שבועיים באיים קוסמוי וקופנגן התחילה הנערה להרגיש חולשה "בשדה התעופה בבנגקוק כבר הרגישה כאבי ראש, ובמהלך הטיסה ארצה תקפו אותה כאבי ראש חזקים וחום. כשהגענו הביתה, היא הלכה לישון וקמה עם פריחה וחום. ניגשנו לרופא הילדים שנתן טיפול נגד אלרגיה ואמר שאם המצב יחמיר או ישתנה נחזור אליו. בערב כבר קפץ החום ל-41 מעלות, וטסנו ישר למיון הילדים במאיר".

הבדיקה במיון הילדים העלתה שהנערה סובלת מלחץ דם נמוך ודופק מהיר והיא אושפזה במחלקת הילדים.

ד"ר רובי חביב, ראומטולוג ילדים במאיר אשר טיפל בנערה לאורך השבוע האחרון מספר כי מה שעזר לצוות להגיע לאבחנה מהירה מלבד ביקורה של הנערה באיים התאילנדים (שידועים כמקום עם פוטנציאל הדבקה גבוה בקדחת דנגי), היה פער גדול בין ממצאים מעבדתיים חריגים מאד לבין דלות יחסית של ממצאים בבדיקה גופנית.

ד"ר רובי חביב. צילום: דוברות בית החולים

ד"ר רובי חביב. צילום: דוברות בית החולים

"בעקבות הממצאים החריגים בבדיקות המעבדה ובהם ספירות דם נמוכות באופן קיצוני ובמקביל ירידה במדדי הדלקת, הועלתה השערה כי בקרב הנערה מתפתח סיבוך נדיר של המחלה הנגיפית המכונה macrophage activation syndrome. מדובר בסיבוך מסכן חיים וכולל כשל של מח העצם. החשד אושש במהרה בבדיקות מעבדה בעקבותיהן התחלנו בטיפול סטרואידי במינון גבוה ולשמחתנו הנערה התחילה להתאושש במהירות", מסכם ד"ר חביב.

אמא של הנערה מדגישה: "חשוב מאד מאד להמרח מספר פעמים ביום בחומר דוחה יתושים במדינות עולם שלישי, גם אם זה נראה מיותר או לא כל כך חשוב. זה יכול לקרות לכל אחד. המזל הגדול שזה קרה לנו כשהגענו לארץ, ואנחנו זוכים לטיפול המסור ביותר מהרופאים והאחיות במחלקת הילדים במאיר".