צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר


:שתף עמוד

דבר עורך: במה הקב"ה משקיע?

דבר עורך: במה הקב"ה משקיע?
השקפה 10:10 - 24.10.19 | יצחק דרעי

ברוסיה היה אוליגרך יהודי – עשיר גדול ולו עסקים מסועפים שבחלקם היה לו שותף לעסקים גוי עשיר אף הוא. לא פעם קינא העשיר בהצלחתו של היהודי וניסה להתחקות אחר הצלחותיו וראה הצלחה… כאשר היהודי קנה מניות בחברה כל שהיא רץ הגוי והשקיע אף הוא ובכל פעם התברר למפרע שהייתה זו השקעה נבונה. יום אחד שאל העשיר הגוי את מזכירו: אמור לי מתי חל יום הכיפורים אצל היהודים? המזכיר בדק והגביר ביקשו לרשום ביומן שעליהם להגיע לבית הכנסת היהודי. בערב יום הכיפורים הגיעו השניים וישבו בין קהל המתפללים כשכיפות לראשיהם. עיניו של הגוי כבר קלטו את ידידו היהודי יושב במזרח כשעיני כל נשואות אליו בטרם החלה מכירת ה"כל נדרי". הגבאי עלה לדוכן והכריז: "כל נדרי"! הגביר היהודי כבכול שנה הרי ם את ידו ואמר 10,000$. כבר בתחילת המכירה היה ברור כבכל שנה הגביר ייקח את המצווה החשובה הזו. אך לפתע הורה הגוי למזכירו לומר 20,000$ המזכיר הרים את ידו והגבאי הכפיל את הסכום. הגביר היהודי לא התרגש במיוחד והציע 50,000$ סכום שלרוב הנוכחים היה משכורת תלת שנתית. אך הגביר הגוי אמר למזכירו תכפיל מהר…המזכיר משתאה, מרים את ידו ומציע 100,000$ והוא זוכה במצווה של "כל נדרי". המזכיר שואל את ה"בוס": "תגיד לי אתה יודע מה קנית"? "ממש לא!" השיב הגוי המבולבל. "אז מה פתאום שמת על זה סכום כל כך גבוה"?! הקשה המזכיר הו… אז השיב הגוי: "אינני יודע מה זה, דבר אחד ברור לי שאם היהודי הזה שם 50,000$ זה שווה לא פחות מ- 100,000$.

"אם לא בריתי יומם ולילה חוקות שמים וארץ לא שמתי" (ירמיהו לג',כה')

הקב"ה ברא את כל היקום בשביל התורה. נדמיין לעצמנו שהיו באים לביל גייץ (דורג עד לא מכבר בין עשירי העולם…) ומבקשים ממנו להשקיע 10,000 ש"ח בעסק קטן האם הוא יסכים? בוודאי שלו תשובתו תהיה: "אני לא מתעסק עם סכומים קטנים כאלה…"הקב"ה השקיע בבריאה סכומים שהם מעבר לדמיון שלנו ומהיכולת לתפוס סכומים בסדר גודל שכזה, וכל זה בשביל התורה. כעת עלינו להבין מהו ערכה של תורה!

על פי המשל הנ"ל  אומר הרב קרלשטיין: "אינני מבין מהי ערכה של מצווה או מהו ערכה של דקת לימוד תורה. אך אני משער שהרמב"ם כן ידע, רשב"י בוודאי שידע… ואם הם השקיעו כל כך הרבה בלימוד התורה סימן שההשקעה אכן שווה! הקב"ה השקיע את כל הבריאה בשביל התורה!!! בואו נצטרף למי שמבין ונשקיע גם אנו.

ב"ה זכינו להכנס לשנה חדשה לאחר ימי ההתעלות בחגים הקדושים .לאחר ההזדככות בצל הסוכה. התחלה חדשה מביאה איתה תובנות חדשות. תובנות על צמיחה והתחדשות. יהי רצון שנזכה להבין ולהמשיך את שמחת החגים לכל השנה כולה.

תגובות‎