צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר


:שתף עמוד

דבר עורך: קסם שווא

דבר עורך: קסם שווא
השקפה 09:07 - 11.07.19 | יצחק דרעי

הקוסם והצופה הפיקח

מסופר על "קוסם" שהופיע בפני קהלו, ולתדהמת כולם הוציא שלושה שפנים מכובעו הריק. היה שם "פיקח" אחד שלגלג: "אה, הייתה שם מחיצה נסתרת. הקוסם בלע מחרוזת סכיני גילוח. "זה שום דבר", אמר הפיקח. "הוא מסתיר אותם בלחיים". הקוסם הוציא מפיו להבות אש. "אה, יש לו בפה קופסת גפרורים. הוציא מאוזניו צעיפי משי, "יש לו מחסן משי בעורף. קצרה רוחו של הקוסם, פנה אל הפיקח ואמר: "אוכל לקבל את שעונך? בבקשה , חייך הלה, ומסר את שעון הזהב. הקוסם צרר אותו במטפחת, ושאל: "עכשיו, אני יכול להכות עליו בפטיש?". "ודאי", ענה הפיקח. הוא הרי יודע שהמטפחת ריקה. "וכעת, אני יכול לרמוס אותו ברגליים?" הפיקח צחק, אותו לא ירמו. "בטח". המטפחת הושמה על הארץ, הקוסם דרך עליה, הרימה, ואמר לקהל: "ועכשיו שימו לב! אני פותח את המטפחת" – בנשימה עצורה עקב הקהל אחר המטפחת הנפתחת – ובתוכה התגלו שברי השעון."כולם עדים", אמר הקוסם, "שהוא נתן לי רשות להכות ולרמוס" 

בפרשתנו שולח בלק מלך מואב אחר בלעם בן בעור, שיבוא לקלל את ישראל, מודיעו בלעם שלא יוכל לומר אלא את אשר ישים ה' בפיו. למרות זאת בלק מקבל פניו ומחכה למצוא פיו, וסופק כפיים כשהוא מברך במקום לקלל. לטוב מבחינתו… והוא מגרשו לארצו. 

 שואל הרב וולך בספרו מעיין השבוע: על מה הכעס, הלא הוזהר מראש?

על פי המשל הנ"ל יובן- זה טבע האדם. להתעלם מהצהרות שאינן לרוחו, ולקוות שיקרה משהו טוב.

 כלפי מה הדברים אמורים? יש לנו אוצר יקר, הרבה יותר משעון זהב. ילדנו המלאים טל ילדות, עומדים לפרוח לתפארת. ואז, יש הורים שמוסרים אותם לחינוך חילוני. מדוע? כי יהיה טוב… 

 יש הורים ששולחים את הילדים לשם משיקולים כמו: כי כולם הולכים לשם. כי יש להם מבנה יפה. כי זה קרוב לבית. ומתנחמים בדברי הבל כמו: אז נכון שהם מצהירים שהם מחנכים לכפירה, נכון שהם מצהירים שהם רומסים כל קדוש ויקר. נכון שבזים לכל קודש, מנתקים כל זיק אמונה. אבל אלו דיבורים בלבד… לא יכול להיות שזה כל כך גרוע.הורים אלו, שידעו שהם מסרו את שעון הזהב לקוסם, ונתנו לו רשות להכות ולרמוס, והוא מכה ורומס, שלא יתפלאו אם יקבלו… רסיסים! 

תגובות‎