הסניף לפני פתיחתו. צילום: מתן דויטש

הסניף לפני פתיחתו. צילום: מתן דויטש

הסערה סביב פתיחת סניף 'קשת טעמים' באזור התעשייה סגולה בפתח תקוה הולכת ומתעצמת ואף מעוררת הדים גם מעבר לגבולות העיר. סגן ראש העירייה ויו"ר סיעת ש"ס בעיר, אוריאל בוסו, התבטא בחריפות נגד פתיחת המרכול ודבריו הגיעו עד לחבר הכנסת יאיר לפיד שהגיב בזעם מנגד.

השבוע (שלישי) כאמור, נפתח באזור התעשייה הסניף החדש של הרשת, שמציעה ללקוחותיה בין היתר בשר לבן ופירות ים, וזאת גם בשבתות. באופן די צפוי, פתיחת הסניף עוררה הדים, נכון לעכשיו רק ברחבי הרשת, כשלצד מחמאות על פתיחת מקום שיאפשר לתושבים לקנות מצרכים גם בשבתות, עלו הרבה טענות כנגד המקום.

סגן ראש העירייה, אוריאל בוסו, פנה לחברת הנדל"ן ארץ ר.צ השקעות בע"מ שמשכירה את הנכס ל'קשת טעמים' בדרישה לבטל את ההתקשרות ביניהם.

בוסו אף הוסיף ואמר "אעמוד בכל כח על שמירת הסטטוס קוו בעיר, ואפעל בכל דרך למנוע את פריצתו. חברת הטריפות מחללת השבת – 'קשת טעמים', כבר ניסתה בעבר לפתוח סניף בעירנו, אך כפי שאז שינסתי מותניי והחברה עזבה בבושת פנים את העיר, גם הפעם אני יוצא למאבק עיקש וחסר פשרות נגדם, ומכריז שלא יקום ולא יהיה, ובסיעתא דשמיא נמנע מהם את פתיחתו של הסניף בעיר פתח תקוה".

אוראיל בוסו | צילום: יעקב כהן

אוריאל בוסו | צילום: יעקב כהן

לבקשת בוסו, פנתה חברת הנדל"ן לרשת המזון באמצעות עו"ד שי רובינשטיין, בדרישה להימנע מהפעלת המושכר בימי שבת וחג. בין היתר ציין עורך הדין בפנייתו כי "כוונתכם זו עומדת בניגוד לאופי המתחם ולאופיו של איזור המגורים, שברובו המכריע מתנגד מכל וכל לחילול השבת ופגיעה בקודשי ישראל", עוד צויין כי "כוונתכם כאמור אף עומדת בניגוד להוראות סעיף 4 לחוק העזר העירוני לפתח תקוה (פתיחת עסקים סגירתם) שהפרתו מהווה עבירה פלילית בין היתר".

פעולותיו של סגן ראש העירייה, שלא היה רחוק מלהיכנס לכנסת לפני שזו פוזרה, הגיעו לחבר הכנסת יאיר לפיד מ"כחול לבן" שהעלה פוסט זועם ברשת החברתית: "למי מפריע ש'קשת טעמים' תפתח סניף בפתח תקוה? ולמה שוב המיעוט מנסה לכפות את דעתו על הרוב? לש"ס , צריך לזכור, הצביעו בבחירות 7 אחוזים מתושבי העיר. רק שזה לא מפריע להם לנסות לכפות את דעתם על כל האחרים".

"נציג ש"ס אומר שלפתוח חנות כזו זה 'בניגוד לאופיה של העיר פתח תקוה'. סליחה? מי קובע את אופיה? ולפי איזה קריטריונים?"

בוסו הגיב לדברי לפיד: "העיר פתח תקווה ידועה ביכולת המדהימה של תושביה להכיל האחד את השני – למרות חילוקי הדעות והשוני בתפיסות העולם. את זה יאיר לפיד לא יודע, ואנחנו גם לא ניתן לו את הפריבילגיה לחבל בדו קיום הנפלא שנשמר בעירנו לאורך השנים.

"כשבאה חברה כמו 'קשת טעמים' ופותחת בקול רעש גדול סניף ענק בעיר, ביום המנוחה היהודי – שבת הקדושה, לממכר מוצרים אנטי יהודיים, הם לא רק מפרים בכך את הסטטוס קוו העדין שנשמר לאורך כל השנים בעיר, הם גם משולים בדיוק לאותו יאיר לפיד שמאיים להפר את הקסם היפהפה של הדו קיום בעיר הזאת, מתוך אינטרסים צרים של רצון לקושש עוד כמה קולות לפני הבחירות".

נכון לשעה זו, ב'קשת טעמים' לא מתרגשים יתר על המידה מדברי הביקורת וסמנכ"ל הרשת, דני בצלאל מסר כי "אנחנו לא עוסקים בפוליטיקה אלא בקימעונאות ושירות לקוחות. אנחנו מפעילים רשת סופר-מרקטים ובזה נגמר הסיפור".

ומה באשר לפניית עורך הדין בנושא?

"סוגיות משפטיות ידונו בפורומים משפטיים , זה הכל. כרגע אנחנו נמשיך לפתוח בשבת כמו עסקים אחרים בעיר".