תשעה חודשים חלפו מאז שנבחר חיים ברוידא ברוב קולות לתפקיד ראש עיריית רעננה. עוד במהלך הסיבוב השני, הודיע ניר קריסטל כי יתמוך בברוידא, ובתמורה קיבל הבטחה לתפקיד סגן ראש עירייה בשכר.

על פי דיווחים, נראה, כי לא שנותיהם הארוכות יחד ברשימה משותפת, ואפילו לא הציפייה הבסיסית כי יפעלו יחד, בתפקידי ראש עירייה וסגנו — מצליחים לגשר על מערכת היחסים העכורה שלכאורה שוררת ביניהם בתקופה האחרונה. בחודשים האחרונים ברוידא וקריסטל ממעטים להיפגש ולשוחח. "בישיבות המועצה הם לא החליפו אף מילה", מספר גורם בעירייה השבוע.

בכיר נוסף בעירייה ציין: "היחסים ביניהם מתוחים מאוד, עד חמורים. הם לא מדברים כבר שלושה חודשים. זה הגיע למצב, שברוידא לא מוכן לשבת עם קריסטל ולהיפגש אתו. ברוידא מרגיש שקריסטל נושף בעורפו. מבחינה ציבורית, ברוידא נמצא במצב קשה מאוד מול חבריו בסיעה, ומול הציבור הדתי, שהיום מחרים אותו לחלוטין. קריסטל הוא אדם הרבה יותר פופולרי. אני מניח שברוידא מצטער שהוא נתן לו כל כך הרבה סמכויות".

כזכור, בסבב הבחירות השני, התאחדו ברוידא וקריסטל. "החיבור מִתחִילה לא היה טבעי", אומר גורם בפוליטיקה המקומית. "המטרה הסופית של ניר היא להיות ראש עירייה, וזה לגיטימי וברור מאליו. הבעיה הגדולה היא, שבכל עיר נורמטיבית אחרת, אחרי הבחירות לא שומעים עוד את הסגן בתקשורת. מה שקורה ברעננה זה שהסגן מתנהג כראש עירייה. ראש העירייה הוא כמו נסיך בהקשר הזה, שבא לטקסים ונראה בכל מקום, וגם ניר עושה את זה, ולא מסתיר את זה אפילו מהציבור".

בשבוע האחרון דווח על מינויו של יקי ודמני למשנה לראש העירייה. "תפקיד המשנה הוא אינו תפקיד רשמי, אין בו שכר ועניינו כבוד בלבד. נראה, כי המינוי הזה נועד בין היתר לווסת את מקומו הבולט של ניר בהנהגה העירונית. צריך לזכור, כי ודמני היה יריבו הגדול של קריסטל במערכת הבחירות האחרונה. ודמני מקבל עכשיו סמכויות רחבות. ברוידא מפזר את הקרדיטים, ונותן לעוד מישהו לצבור קרדיט".

את מעמדו הפופולרי של קריסטל ברחבי רעננה, ניתן לראות ברחבי הרשת החברתית. הוא מקפיד לפרסם פוסטים, על בסיס יום-יומי כמעט, שמדווחים בהרחבה על הנעשה בעיר. פרסומים אלה זוכים למספר דומה ואף גדול יותר של לייקים, לעומת פרסומיו של ברוידא. "לראש העירייה יש פופולריות משל עצמו, אבל הוא כועס מאוד על כך שניר זוכה לקרדיטים", אומר גורם בעירייה. " לניר קל מאוד לעשות את זה, גם בגלל האישיות שלו, גם מכיוון שהוא מטפח את הנבחרת שהלכה איתו בבחירות. על כל פוסט שהוא מעלה, הם מיד מגיבים ותומכים".

איך נראה המצב בתוך מועצת העיר?
"אילו היו מתקיימות בחירות היום במועצה עצמה, ברוידא בוודאות היה מפסיד לניר קריסטל", אומר בכיר פוליטי נוסף.

תגובות

קריסטל: "יש הנחייה של ראש העיר שלא להתראיין לתקשורת בנושאים עירוניים, תפנו לדוברות".

ברוידא: "אני עסוק בעשייה ענפה עבור תושבי העיר ובניהול שוטף של כל ענייני העיר ומשתף פעולה עם כל נבחרי הציבור. אנו לא עוסקים בשמועות ורכילויות אלא בעשייה".