אחרי תקופה ארוכה בה הופסק פרויקט מדידת השטחים מחדש בהוד השרון לצורך חישוב תשלום הארנונה, הודיע ראש עיריית הוד השרון, אמיר כוכבי, בפוסט השבועי שלו ביום שישי האחרון, כי הוא אישר להשלים את המדידות לשאר חלקי העיר.

אמיר כוכבי ותצלום מתוך מאבק תושבי הוד השרון ביוקר הארנונה. צילומים: ארכיון

אמיר כוכבי ותצלום מתוך מאבק תושבי הוד השרון ביוקר הארנונה. צילומים: ארכיון

כזכור, מזה שנים ארוכות מנהלים תושבי הוד השרון מאבק עיקש על תשלום הארנונה, שזכה גם לתהודה ארצית ואף קריאה לחרם צרכנים. עיקר המאבק הגיע מתושבי מתחמים החדשים שנבנו בהוד השרון (200, 1,200 ועוד) הן על התעריף הגבוה, והן על המדידות בבניינים אלו שהחלו עם פרויקט מדידות הארנונה לפני כעשור בהנחיית ראש העירייה הקודם חי אדיב. מעבר לטענות שונות שהועלו בזמנו על דירות "שהתרחבו" ונוספו להם עוד כמה מטרים בחישוב ברוטו, עיקר הזעם הופנה להוספת השטחים המשותפים בתשלום הארנונה לכל דייר בבניין. בהוד השרון קיימת חלוקה של תעריפי הארנונה לפי שני מפתחות, על פי מטרים בין שטחים משותפים ופרטיים ועל פי מטרים רבועים בחלוקה פנימית. לטענת התושבים בזמנו, "נוצר מצב שבאזור מסוים גובים אפילו שבעים שקלים למ"ר בשטחים המשותפים, דבר שהופך את תשלומי הארנונה לגבוהים ומוגזמים".

יש לציין, כי פרויקט המדידות הינו חוק מדינה ובוצע ומבוצע כל העת בערים השונות, כולל באזור השרון. מבחינה זו, עיריית הוד השרון אינה יוצאת דופן.

כוכבי, שרק לאחרונה קיבל שבחים רבים על החלטתו שאושרה לאחרונה על ידי משרדי הפנים והאוצר, שלא להעלות את הארנונה בשיעור עדכון המדד, החליט כאמור, להמשיך את פרויקט המדידות שנעצר לאחרונה לשאר חלקי העיר, בדגש על מדידות חוזרות לתושבים שערערו על המדידות הקודמות וכן במדידות למבני ציבור.

כוכבי: "ערכנו הדרכה לחברות וחברי המועצה על פרויקט המדידות בארנונה. אישרתי להשלים את פרויקט המדידות (חוק מדינה + התחיל בעיר לפני כמה שנים אך לא הסתיימה שעשוי ליצור פער בין תושבים) תוך הגדרה שהמדידות הראשונות שיתוקצבו ויתבצעו הן מדידות חוזרות על פי בקשת תושבים ומדידות של מוסדות ומבני ציבור לאחר שהתברר לי שאלו לא נמדדו כלל (יש לזה חשיבות כלכלית כמובן בהיבט של שווי שימוש וכו')".