צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר

[contact-form-7 404 "Not Found"]
:שתף עמוד

לגעת בנפש: חדשות רעות, חדשות טובות

לגעת בנפש: חדשות רעות, חדשות טובות
מאמרים 07:10 - 31.10.19 | אורית נחמה

מה הקשר בין טרגדיות שונות לבריאות הנפש?

חדשות לבקרים אנו קוראים בעיתונים על אודות טרגדיות שונות שאדם מן השורה מתקשה להבינם, פעמים רבות מדובר לצערנו באנשים הלוקים בנפשם שהיו בעת התקף פסיכוטי או התפרצות אחרת ובוחן המציאות שלהם השתבש.

כותרת כתבה מרכזית בעיתון זועקת: "זוועה, צעיר דקר למוות את אביו ופצע קשה את אמו". אין ספק שזו כותרת קשה מאד לקריאה המטלטלת כל בר דעת. אדם מן השורה מוצא עצמו מזועזע עד עמקי נשמתו, כיצד יתכן כי ילד ירצח את הוריו? מרבית האנשים בעולם יתקשו להבין תרחיש כזה. כותרת המשנה שופכת מעט אור על אשר התרחש באותה סיטואציה נוראית: "צעיר הלוקה בנפשו הסתער על הוריו בדקירות סכין", כותרת משנה זו מנסה להתחקות אחר המניעים לרצח ונותנת  לכאורה הסבר כלשהו הגם שהוא עדיין קשה מאד להבנה ואינו מניח את הדעת אך מסביר את השתלשלות האירוע. פעמים רבות הקוראים המזועזעים ישמיעו אנחת רווחה לאור מידע מסוג זה, לאור העובדה שננסך באדם מן השורה בטחון קיומי מחדש, הכוונה לבטחון ביכולת של אדם לדוג' לשלוט במעשיו, בוודאי בהתנהגויות תוקפניות כמו רצח חפים מפשע או חלילה רצח קרוב משפחה. משניתן הרקע למעשה והוא ההפרעה הנפשית של הרוצח מובן אפוא שמרבית הסיכויים כי הרצח נבע ממקום אימפולסיבי, בוחן מציאות לא תקין ולקות בשיפוט. 

זאת ועוד, המשך כותרת המשנה מספקת מידע מקדים נוסף, והוא כי המשפחה התנגדה בעבר לאשפז  את בנה באשפוז פסיכיאטרי, מן הסתם לשם השגחה ונתינת טיפול תרופתי אינטנסיבי ומושגח יותר על מנת לשפר את מצב הנפשי, וכמובן שנגזר מן הטיפול גם השגת שליטה טובה יותר במעשיו, וויסות דחפים וכעסים וכד'. מה שיתכן שהיה מונע את הטרגדיה של רצח הוריו. התמודדות עם בן משפחה מתמודד הנפש היא קשה ומורכבת. ככל שבני המשפחה יידעו מהן האפשרויות העומדות בפני מתמודד הנפש לצורך הטיפול בו וכיצד ניתן לסייע לו, כך הטיפול עשוי להיות קל ויעיל יותר. סביבה משפחתית מעורבת ותומכת נחשבת חשובה ביותר בייצוב מצבו של מתמודד הנפש, החלמתו והשתלבותו בקהילה.