צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר


:שתף עמוד

לגעת בנפש: סודות השיח הטיפולי

לגעת בנפש: סודות השיח הטיפולי
מאמרים 08:08 - 22.08.19 | ASHER

מה הופך את השיח הטיפולי למרפא? למקדם שינוי?

השמוש של הקלינאי במתרחש ב"כאן ועכשיו" של המפגש עם הקליינט על מנת לקדם את מטרות הטיפול.

יאלום (2002) כותב כי הנסיבות המיידיות, הכאן ועכשיו, הן מקור עיקרי לכח הטיפולי.  וטוען שההגיון טמון בכך שהמפגש הטיפולי הוא כעין מיקרוקוסמוס חברתי. לדעתו רב הקליינטים הפונים לטיפול נתקלים בקשיים במערכות היחסים שלהם והפסיכותרפיה שמתבססת על מודל בין אישי מסייעת להפחית קשיים אלו.

זאת ועוד, ג'וזף (2013) כותבת כי עבודה בהווה הטיפול, מאפשרת עוגן עבור המטופל והמטפל גם יחד. העוגן מייצר חוויה של "תנועה ושינוי".

עוד מסביר יאלום, כי מונח זה נוגע לאירועים המיידים בשעה הטיפולית. במקום, בזמן, וביחסים הספציפיים זאת בלי לשלול את חשיבות העבר או האירועים המתרחשים מחוץ לחדר הטיפול בחייו של האדם. ג'וזף משתפת כי שמה לב שבאופן אינטואיטיבי היא מרבה להשתמש בטכניקה ויצאה לחקור מהי מהותה של המיידיות בטיפול. כך למשל היא מסבירה כי בין היתר ניתן להשתמש במיידיות כדרך להבין את יחסי ההעברה המתקיימים ביחסים הטיפוליים. כמו כן לדעתה המושג "כאן ועכשיו" מתייחס גם למציאות המיידית ואפילו הקונקרטית של חווית המטופל. (שפת גוף, דמעות וכד')

יאלום מציע למטפלים להשתמש ברגשותיהם, כפי שדברי המטופלים מעוררים בהם בסשן הטיפולי כמקור מידע, הכוונה למידע שייתכן שיגלה מה המטופל גורם לאחרים להרגיש מחוץ לחדר הטיפול.  

לצד פרשנויות מסוג זה, מזכירה ג'וזף כי ה"כאן" מסמן גם את העולם שבחוץ – היבט שחשוב שישמר בשולי תודעתו של המטפל בכדי לייצר קשרים בין המתרחש בתוך החדר ומחוצה לו.

מיידיות יכולה לבוא לידי ביטוי בתגובה להתנהגות, רגש, מחשבה וכמובן גם בשיח. כך מציינת ג'וזף כי ההתייחסות לכאן ועכשיו עשויה להביא לרגע של הקלה והפחתה במתח, המלווה לא פעם בתחושת חמימות כלפי המטפל. 

בנוסף, מטרת הטכניקה היא הבנה משותפת של התנועה בחדר, ולא מתן הסבר תיאורטי, נכון ככל שיהיה. אחת ממטרות הטיפול היא שהמטפל יהווה אדם הנכנס ביחד עם המטופל למצבו הרגשי בהווה.

תגובות‎