צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר


:שתף עמוד

לית דין ולית דייין

לית דין ולית דייין
חדשות מהמגזר 04:06 - 27.06.19 | דוד לוריא

יובל דיין – עד לאחרונה רב, מחזיר בתשובה ובעלה של נועה ירון-דיין – שטח את יחסיו המורכבים עם עולם התשובה, המגזר החרדי: "לאחרונה הורדתי כל סממן חיצוני דתי", כתב. הרב יצחק בר זאב שהכיר את יובל דיין: "מהיכרות אישית הוא חי באנרכיה הלכתית ורוחנית. שיבוא בטענות לעצמו"

 25 שנים לאחר שחזר בתשובה וניהל זוגיות דוסית מתוקשרת עם נועה ירון-דיין, שוטח יובל דיין (עד לא מזמן עם התואר הלא-רשמי "הרב") את התהליך שעבר החוצה מהדת, בפוסט חושפני שפרסם השבוע.

"אז למי שעוד לא מעודכן, אספר שלאחרונה הורדתי כל סממן חיצוני דתי, שלא על מנת לכפור או להתריס כנגד אף אדם או מגזר באשר הוא מגזר", כתב בעמוד הפייסבוק שלו. "פשוט נגמר לי. והבנתי שבשביל שאוכל להמשיך לקחת בזה חלק אני צריך אמונה עיוורת, ואין לי יותר כזאת. אזלה לי".

הרב יצחק בר זאב מי שהכיר את דיין כתב תגובה נחרצת: " בחצר האחורית של הציבור הדתי והחרדי, תחת שם הקוד ‘קירוב’ המקנה פטור מכל נורמה הלכתית, תחת עיני רבני ישראל, מתפתחת אנרכיה רוחנית, אשר יובל דיין הינו רק קצה הקרחון.

כשיובל התחיל לקיים בתוך בית כנסת בת”א פעילות של ריקודים מעורבים לקול זמרות וזמרים, במסווה של קירוב, התעמתי עמו לא אחת, עמדתי מול נציגיו בבית המשפט, שם הם אמרו במילים הללו: “הרב בר זאב הינו לטאי, הוא איננו מבין בתורת ברסלב ואיננו מבין בקירוב לבבות”.

למרבה הבושה, לא רק בית משפט כמעט והשתכנע מדבריו, לא מעט רבנים נמנעו מלקרוא אותו לסדר, בזמן שעוד אולי היה אפשר, שהרי הוא עוסק בקירוב….

לא סתם רבים מן המקרבים החדשים בוחרים בברסלב, מלבד אולי תורתו של רבי נחמן, אשר יכול ויש בה תרופה למועקות הדור, הרי שבהעדר אדמו”ר והנהגה, תחת תורה סתומה הניתנת לפרשנות רבה, יכול כל אדם למכור את הגיגי ליבו ודמיונותיו, ולצערנו לקרוא לזה יהדות.

במקרה הזה, ‘הקירוב’ המפוקפק אשר יובל דיין שיווק שנים, תחת שתיקה רועמת של רבני ישראל, השפיע לבסוף גם על לב המקרב עצמו: במקום לקרב את עם ישראל לדרך התורה, הוא קירב עצמו לחיי החופש ודבק בהם.

כל זמן שאיננו עושים מספיק לגדור את האנרכיה הזאת תחת גדרי ארבעת חלקי השולחן ערוך, איננו יכולים לומר “ידנו לא שפכו את הדם הזה”.

וליובל דיין , אסיים בפניה אישית: אבקש סליחתך שלא הצלחתי לשכנע אותך בזמן, להציל עצמך מה’קירוב’ שלך. אני מכבד את בחירתך, אך, תהיה כנה וישר, היפרד נא מעלנו, הוקר רגלך מבית הכנסת, והפסק נא לדבר בשם היהדות. זאת הייתה לפניך ותהיה אחריך".

תגובות‎