צור קשר

תודה רבה על פנייתך!

לורם איפסום דולור סיט אמט, קונסקטורר אדיפיסינג אלית קוואזי במר מודוף. אודיפו בלאסטיק מונופץ קליר


:שתף עמוד

מורכבויות בטיפול רגשי

מורכבויות בטיפול רגשי
מאמרים 01:05 - 16.05.19 | אביגיל וענונו
לאחרונה נשאלתי האם טיפול רגשי עשוי לגרום לנזק?
אחד הנושאים הפחות מדוברים בתחום הטיפולים הפסיכולוגיים/ רגשיים הוא האפשרות שמערכת היחסים עם המטפל/ת תסתבך ותגרום לעגמת נפש או נזק למטופל.
האמת שתוך כדי כתיבה אני מוצאת את עצמי מתקשה בניסוח המשפטים ואני חושבת שלא סתם.
ראשית- כמטפלת רגשית וזהו גילוי נאות, כמובן שאעדיף לכתוב על התועלת ועל הדברים המקסימים שעשוי לחולל טיפול רגשי, ולאו דווקא על נזק או הסתבכות.
שנית- יש כאן לקיחת סיכון מסויימת, כיצד יובנו הדברים אצלכן- הקוראות.
לכן אנסה בהמשך למצוא איזשהו משפט שיענה על השאלה מהו בכלל נזק כתוצאה מטיפול רגשי. מלבד זה ש"הטיפול לא עזר" וגם משפט זה צריך עיון…
בתהליך הטיפול הרגשי עוברים המטופל והמטפל תהליך לא קצר בד"כ, ומתפתחת ביניהם מערכת יחסים מורכבת שיש בה אינטימיות, לעיתים תלות רגשית (חיובית), וכן מה שמכונה "יחסי העברה" . הכוונה לכך שהמטופל מתחבר רגשית למטפל כ"כ ומשליך עליו תכנים מעולמו הפנימי. כך למשל מטופל יכול לשחזר דפוסי תקשורת ויחסים שדומים למערכת היחסים עם ההורים שלו. הדבר המגניב הזה קורה כיוון שדמות המטפל משחזרת אצל המטופל זכרונות רגשיים מיחסים עם אביו או אמו או דמויות משמעותיות אחרות.
המטפל מצידו אמור להישאר נייטרלי ולהיות "לוח חלק" עד כמה שאפשר.
בנוסף, בתוך מערכת היחסים הזו עשויה להיות גם "התקה" –שהיא העברה של רגשות/ זכרונות מחשבות מתוך יחסים אחרים אל מערכת היחסים עם המטפל. מתוך הדברים לעיל לעיתים רבות בתוך הקשר הטיפולי מתעורר זעם/ תחושת תסכול או תחושה של חוסר הכלה/ אמפתיה מצד המטפל ולאו דווקא כי המטפל באופן אובייקטיבי עורר את הרגש השלילי אלא מתוקף העובדה שהוא משחזר רגשות ממערכת יחסים מורכבת אחרת (לעיתים מערכת יחסים עם דמות שפגעה במטופל בעבר). הרגשות הקשים האלו כמו גם חוויה של "חוסר ניראות" מול המטפל, תחושה שהמטפל "לא קורא" אותי וכד' הינם בשרות הטיפול ומקדמים את התהליך בכך שהם מאפשרים את בחינת הרגשות ומאפשרים ליצור תיקון לחוויות השליליות מהעבר. המטפל יגיב בדרך של אמפתיה כיוון שהזעם/ האכזבה במקורה אינם מיוחסים למטפל עצמו אלא לדמות שהוא משחזר.
מה שניסיתי להסביר, זה זה שלא כל רגש שלילי או אף תקופה בטיפול שנחווית כשלילית נחשבים "לנזק". הפוך לעיתים קרובות התקופות האלו מאיצות את התהליך הטיפולי ואת התיקון ליחסים שיחווה המטופל. זאת בהנחה שהמטפל ידע לעבד ולעבוד נכון יחד עם הרגשות הקשים המתעוררים שלעיתים מתבטאים אף בהיעדרויות מהפגישות הטיפוליות, איום בעזיבת הטיפול- מצד המטופל ועוד.
גם לגבי תקופה בה אתם מרגישים ש"הטיפול לא עוזר" או לא מתקדם. חשוב לשוחח על התחושה הזאת עם המטפל, משום שלפעמים מדובר באיזושהי חוויה רגשית או בציפייה גבוהה מדי יחסית למשך הזמן מאז החל הטיפול, אולי המטפל יראה את הדברים אחרת. ולעיתים אתם צודקים וגם במקרה הזה חשוב לשוחח עם המטפל על מנת לקבל החלטות.
כל אלו אינם נחשבים "נזק" כתוצאה מהטיפול, אלא זוהי דרכו הטבעית של טיפול.
אז מהו נזק כתוצאה מטיפול לא נכון? אנסה להסביר ע"י דוגמא:
אשתף אתכם בקצרה בכתבה שקראתי על אישה שהיתה מטופלת במשך כשנתיים אצל פסיכולוגית בארה"ב, ללא הטבה. האישה פנתה לטיפול בעקבות ירידה בתפקוד הכללי, תחושות של חוסר מוטיבציה ואפילו חוסר חשק לחיות. מסתבר שהאישה הזו היתה לאחר לידה מסובכת והסתבר בדיעבד שהיא פיתחה דכאון לאחר לידה.
הפסיכולוגית טיפלה בה באמצעות שיחות (פסיכותרפיה) בלבד במשך כשנתיים, אולם ללא הטבה במצבה הנפשי, ואפילו חלה החמרה קשה עד כדי הזנחה של התינוק ופגיעה עצמית. ערב אחד לאחר שהבעל שם לב כי אשתו מנסה לשים קץ לחייה הוא לקח אותה לביה"ח למיון פסיכיאטרי (כן, יש דבר כזה) ושם הוחלט שהאשה תשהה באשפוז לתקופת הבראה ושיקום מסויימת, אובחנה כסובלת מדכאון קליני במצב בינוני וכמובן קיבלה טיפול תרופתי שבהדרגה שיפר את מצבה תוך התחלה של טיפול פסיכולוגי אצל מטפלת אחרת. במקרה זה ניתן לומר כי עגמת הנפש שנגרמה למטופלת מהווה נזק בשל אבחון שגוי של המצב הנפשי. ואכן לאחר התייעצות עם עו"ד ובסיום הליך משפטי בית המשפט הכריז כי הפסיכולוגית לא אבחנה נכונה את המטופלת שהיתה זקוקה לטיפול תרופתי מההתחלה וחלקן של השיחות הטיפוליות גרם אף להסלמה של תחושות התסכול שלה וחוסר המוטיבציה. אי לכך בית המשפט חייב את הפסיכולוגית לפצות את המטופלת בגין הנזק הרגשי/ נפשי שנגרם לה כתוצאה מאבחון שגוי של קשייה ואי המלצתה על טיפול תרופתי בזמן. 
תגובות‎