ביום רביעי, 25.09.19, יתקיים בכפר סבא יום נטיעות מיוחד, במסגרת העלאת המודעות הסביבתית להצלה ולשמירת כדור הארץ, והעלאת המודעות לאסון האמזונס, במסגרתו פרצו בחודש האחרון אלפי שריפות, שכילו שטחי יער עצומים – מה שעלול להוביל לפגיעה עולמית נוספת.

עצים חדשים שניטעו בעיר. צילום: עיריית כפר סבא

עצים חדשים שניטעו בעיר. צילום: עיריית כפר סבא

במסגרת המאמץ העולמי לשמירה על כדור הארץ, התחייבה עיריית כפר סבא לשתול ברחבי העיר כ-1,000 עצים חדשים, כאשר כבר בשבוע הבא יינטעו כ-150 עצים חדשים בשכונת הדרים החדשה, שיצטרפו למאות עצים אחרים שכבר ניטעו, עד הגעה ליעד השנתי של 1,000 עצים חדשים בעיר, בכל שנה.

מדובר ביוזמה ייחודית לכפר סבא, בהובלת אגף חזות העיר וביוזמה של מחלקת גנים ונוסף, בראשות עירית מויאל.

מטרת נטיעת העצים היא הגדלת ההצללה במרחבים העירוניים לרווחת הציבור, כמו גם הגדלת כמות החמצן, שיפור אקוסטיקה וצמצום רעשים, הגדלת הנוף הירוק של העיר והעלאת המגוון הביולוגי – ובין היתר משיכת ציפורים להקמת בתי גדול.

לפי נתונים של המכון הלאומי של ברזיל לחקר החלל, מספר השריפות ביערות האמזונס הגיע השנה למספר חסר תקדים של כ-73 אלף שריפות ביערות ברזיל, יותר ממחציתם באזור האמזונס. יותר מ-9,500 שריפות פרצו רק בחודש אוגוסט האחרון, כאשר במשך שלושה שבועות בער יער האמזונס ועשן כבר היתמר באזור.

צוות מחלקת גנים ונוף. צילום: עיריית כפר סבא

צוות מחלקת גנים ונוף. צילום: עיריית כפר סבא

מדענים מזהירים שהשריפות ביערות האמזונס, שמייצרים 20 אחוז מהחמצן באטמוספרה שלנו, עלולות לפגוע קשות במלחמה בשינויי האקלים. בנוסף, האמזונס, המכונה "הריאות של כדור הארץ, מכיל 20 אחוז מאספקת המים המתוקים וסופח עד 140 מיליארד טון פחמן מהאטמוספירה, ובכך מאט את קצב ההתחממות הגלובלית. אחד מכל 10 יצורים חיים על פני כדור הארץ – מתגורר באמזונס. יגוארים, קופים, דו-חיים, חרקים, ציפורים וגם, כנראה, מינים שהאדם עדיין לא גילה. באזור יש יותר מ-40 אלף סוגי צמחים, שחלקם משמש לתעשיית התקופות, ובאזור חיים מיני בעלי חיים שונים, כגון קופים, יגוארים, חרקים, ציפורים ודו חיים.

מנהלת מחלקת גנים ונוף, עירית מויאל: "ביישום רעיון זה אנו מקטינים את  החום העירוני, מגדילים את כמות החמצים, סיפוח מזהמים ועודפי פחמן דו חמצני, וזאת בנוסף ליתרונות נוספים, המסייעים לסביבה ולתושבים. בפעולה זו אנו משפרים את הסביבה לטובת תושבי העיר".