תכנית פינוי בינוי תקומה יצאה לדרך: אתמול (שני) בשעה מאוחרת החליטה ועדת המליאה לתכנון ובניה של מועצת עירית כפר סבא שלא להצביע על אישור איחוד וחלוקה מחדש של תכנית פינוי בינוי תקומה ובכך למעשה לאשר את התוכנית שנדחתה בשנה שעברה.

פרויקט תקומה כפי שאמור להראות, והמצב כיום | צילומים: העירייה, קיק"ה בראז אדריכלים, טל קאופמן

כמה זמן זה עלול להסתיים?

השלב הראשוני בפרויקט כבר החל, כלומר חתימת הדיירים. על הנייר התהליך אמור להסתיים בטווח זמן של 6-10 שנים באופן ממוצע.
ליווי של עורך דין פינוי בינוי יכול לעזור לכם בתמונה המלאה. כלומר, להבין קצת יותר מי נגד מי. ויותר מזה, לדעת מהו הסטטוס של הפרויקט.
ומה לגבי הדיירים? למעשה, באותו האתר של עורך הדין עמידור ושות' תוכלו לבצע כניסה לדיירים ולצפות בעדכוני הפרויקט, והתרחישים השונים.

פרויקט תקומה כפי שאמור להראות, והמצב כיום | צילומים: העירייה, קיק"ה בראז אדריכלים, טל קאופמן

מדובר בתכנית שאושרה כבר להפקדה בועדה המחוזית בספטבר 2017 במסגרתה אמורים להבנות בפרויקט פינוי בינוי תאי שטח למגורים הכוללים 14 מבנים בני 30-10 קומות ובהם 1,068 יחידות דיור.

תכנית זו עוררה התנגדות רבה לכל אורך הדרך, בעיקר מתושבי שכונת הראשונים הסמוכה, שטענו לקטסטרופה תשתית ותחבורתית לשכונתם בפרט ולכל האזור בכלל. למאבק תושבי השכונה הצטרפו גם פעילים חברתיים רבים וכן תושבים שטענו כי מדובר בתכנית דרקונית שאינה נותנת מענה תחבורתי הולם.

דברים שרואים מכאן לא רואים משם

התכנית אושרה כאמור בחודש ספטמבר 2017 בוועדה המחוזית שהתנתה אותה באישור איחוד וחלוקה מחדש של המגרשים בתא השטח על ידי מועצת עיריית כפר סבא. בחודש אוגוסט אשתקד הגיעה התכנית לאישור איחוד וחלוקה למועצת עיריית כפר סבא, ובשל העיתוי הקרוב לבחירות ובהובלת שני חברי המועצה עילאי הרסגור ממר"צ וממה שיינפיין התקבלה ההצעה לדחות את אישור איחוד והחלוקה עד לאחר הבחירות.

מי שהוביל את הבחינה מחדש של הפרויקט, ואף הגיש ערר לדיון נוסף בעקבות ההחלטה על שינוי חלוקת המגרשים בשכונה שהייתה אמורה להוציא את הפרויקט לפועל, היה סגן ראש העירייה היום עילאי הרסגור הנדין שאמר בזמנו: "הפרויקט החשוב הזה יכול לעשות שינוי גדול וחיובי בעיר אבל גם להרוס את חייהם של התושבים. הוא תוכנן ללא שיתוף של רבים מאלה שחייהם ישתנו בעקבותיו. שכונת תקומה חייבת לעבור פינוי בינוי, אך לא בדרך הזו". הרסגור הדגיש את חשיבות שיתוף הציבור שבמקרה הזה לא נעשה כראוי לטענתו, כסיבה המרכזית לבחינה מחדש של הפרויקט.

הרסגור ורפי סער. התנגדו לתכנית במתכונת הישנה. צילומים: ארכיון

הרסגור ורפי סער. התנגדו לתכנית במתכונת הישנה. צילומים: ארכיון

אתמול החליטו במועצה הרסגור וממה שיינפיין למשוך את הצעתם לדחות את התוכנית ובכך למעשה הם הביאו לאישורה במכונתה המקורי.

הרסגור הודה אמש כי התנאים שהציב אז לא התממשו: "מדובר אכן בתכנית מגעילה, אין מה לעשות. התנגדתי לה אז, ובלב כבד לא הצלחתי להביא לשינוי במספר הקומות לצערי, אך אין לנו ברירה".

למה?

"המשמעות של אי אישור התכנית יביא, לדעתי, לאחת משתי אופציות: הראשונה,  היזמים יבנו על התב"ע המקורית, דבר שהוא לא סביר. והשני, הסביר ביותר, היזמים יתבעו את העירייה בסכום אסטרונומי ובטוח יזכו מאחר ואין שום טיעון לעירייה, יבנו את מגדלי השלושים קומות ויסגרו כל פתח עתידי למשא ומתן על ניוד עתידי של מהבקומות למקומות אחרים בעיר. לפחות הצלחנו לקבל היטל השבחה מלא וכתב שיפוי, וזו נחמה קטנה בתכנית לא טובה. הכי קל היה לי לעשות את הצעד הפופוליסטי ולהמשיך להתנגד לשינוי הטכני בחלוקת המגרשים גם לאחר שנה, אך לנהרוס כל סיכוי לשינוי בגובה המגדלים.

"אני נאמן לתושבים, גם אם לפעמים הדבר יכול לעורר כעס, כי הדרך שלי היא היחידה שיש בה סיכוי לפתרון".

לא רק הרסגור התנגד לתכנית טרם הבחירות, גם סיעתו של עו"ד יובל לוי, אשר בהובלתו התנגדה נחרצות מאוד לתכנית ואפילו ראש העיריה רפי סער שרק לפני חודשיים טען בראיון עיתונאי כי מדובר בתכנית נוראה.