בעקבות תלונה של פעיל תנועת הרצליה חופשית במוקד העירוני, פינתה עיריית הרצליה את עגלות חב"ד מחניות שתפסו בעיר.

צילום: פרטי

צילום: פרטי

במשך יותר מחודש וחצי חנו שתי עגלות נגררות של סניף בית חב"ד בהרצליה, בשני חניונים ציבוריים במרכז העיר. החניונים, האחד ברחוב בני בנימין 6, והשני ברחוב בילינסון 2, פתוחים לציבור בלי תשלום. "הם תפסו חניה של תושבי הרצליה באזור שיש בו מצוקת חניה", קבל תושב העיר, רן פסקל. "וגם זכו חינם בשטח פרסום, בניגוד לחוק".

ביום חמישי שעבר התקשר למוקד העירוני. למחרת, בעקבות השיחה עם המוקדנית, שלח פסקל באמצעות האפליקציה שתי תלונות, בצירוף תמונות, בדבר חניה לא חוקית של העגלות, שנשאו שלטי פרסום לא חוקיים.

דקות ספורות לאחר שפתח את הקריאות במוקד, קיבל פסקל עדכון ששתי הפניות שלו נסגרו מינהלית. "התקשרתי למוקדנית, ובשיחה עמה טרחה לציין כמה חב"ד עושים טוב, ולמה אנחנו 'נטפלים' אליהם", אומר פסקל.

לדבריו, כחבר בתנועת הרצליה חופשית, הגיש כבר לפני שמונה חודשים תלונה למוקד, על דוכן של חב"ד שהוקם בלי אישור, והעירייה, לטענתו, לא שלחה פקח. פסקל מוטרד לא פחות גם מעצם פרסום שלטי חב"ד עם תמונתו של הרבי מלובביץ', על העגלות הנגררות, בניגוד לתקנות של עיריית הרצליה, כדבריו. פסקל לא ויתר וביום ראשון פתח מחדש את הקריאות במוקד, ותלונתו טופלה במהירות. העגלות הנגררות של בית חב"ד קיבלו דוח והוצאו מהמקום.

עוד לפני כן, התבקש מנכ"ל בית חב"ד בהרצליה, הרב ישראל הלפרין, להתייחס לנושא ואמר: "בהתחלה שכרנו את העגלות, עד שהתברר כי יהיה לנו זול יותר לרכוש אותן. כשמתחם 'אגד' היה פתוח, היינו מחנים שם. אנו משתמשים בהן רק לקראת החגים, להובלת 30 טון של מצרכי מזון שנועדו לחלוקה למשפחות נזקקות ולחיילים בודדים.

"ביתר ימי השנה, שבהם אנו מחלקים 200 ארוחות צהריים ביום, אנו משתמשים בכלי רכב קטנים יותר. מאז שנסגר מתחם אגד, אנו צריכים להחנות את העגלות הללו במקום כלשהו. אנחנו פועלים על פי חוק. אבדוק אם החניה הזאת מנוגדת לחוק. בעניין השילוט על העגלות, זה כבר נבדק משפטית. אנחנו לא גוף פוליטי, ולא עושים הון פוליטי, אבל מי שמתלונן עלינו אלה תמיד אותם חבר'ה מהרצליה חופשית, מה הרדיפה הזאת? יש גבול לכל דבר".

מהעירייה נמסר: "הנגררים הוצבו באופן לא חוקי במרחב הציבורי. החוק נאכף ונרשמו להם דוחות חניה. העירייה דרשה מחב"ד את פינויים המיידי, וכך נעשה".