בפסק דין תקדימי שניתן בסוף השבוע האחרון, חייב בית הדין האזורי לעבודה בת"א את המנכ"ל לשעבר של עמותת חברה קדישא רעננה, יואל עזרזר, להשיב לעמותה סך של כ-1,200,000 ש"ח שקיבל שלא כדין במהלך תקופת עבודתו. מנגד, התקבלה תביעתו לקבלת פנסיה וקרן השתלמות על תקופת העסקתו בסך כ-339 אלף שקלים.

מדובר בתביעה לא שגרתית שהוגשה על ידי העמותה, באמצעות עורכי הדין גדעון רובין וערן שוהם ממשרד עו"ד רובין שמואלביץ, כנגד מנכ"לה לשעבר, מר יואל עזרזר, ששימש בעבר גם כסגן ראש עיריית רעננה והינו דמות ידועה ומובילה בציבור הדתי ברעננה.

הממצאים שנתגלו במהלך החקירה, הובילו גם להגשת תביעה אזרחית על ידי העמותה נגד עזרזר לבית הדין לעבודה. עזרזר הגיש תביעה שכנגד לקבלת תשלומים שלטענתו נשללו ממנו. ביום רביעי האחרון, השופטת אסנת ברכש רובוביץ מבית הדין לעבודה בת"א, קבעה כי עזרזר הפר באופן חמור וביודעין את חובת האמון שלו כלפי העמותה, ונטל לעצמו הטבות כספיות רבות שלא כדין מכספי העמותה.

בין היתר, ביקר בית הדין את האופן שבו דאג המנכ"ל להעלאות שכרו; את האופן בו פעל המנכ"ל בנושא חופשות העובדים שעה שנטל מהם כסף מזומן לכאורה למימון חופשות בבתי מלון, ללא תיעוד מסודר וללא אישור הועד המנהל, ולעתים כשלא יצאו כלל לחופשה; השתמש בשני רכבים של העמותה במקביל, ללא אישור ובניגוד להחלטות הוועד המנהל; ואף ביטח את אשתו ותשעת ילדיו בביטוח בריאות מכספי העמותה, בלא אישור ושלא כדין.

בית הדין לעבודה הדגיש כי במסגרת תפקידו היה עזרזר גם שליח ציבור וחב חובת נאמנות גם לציבור, כך שמדובר בהתנהלות ברמת החומרה הגבוהה ביותר. בהתאם, חויב עזרזר להשיב לעמותה סכום חסר תקדים בסך כ-1,200,000 ש"ח ובנוסף נקבע כי בנסיבות אלו אינו זכאי לפיצויי פיטורים. עם זאת, נקבע כי על העמותה לשחרר למר עזרזר את הכספים הצבורים לו בקרן הפנסיה ובקרן ההשתלמות, כ-339 אלף ש"ח.

יצוין כי העמותה הגישה לאחרונה לבית הדין לעבודה תביעה נוספת נגד מר עזרזר, בטענה כי נתברר ששילם מכספי העמותה עבור עבודות פרטיות שביצעו קבלנים בביתו. תביעה זו, בסך של למעלה ממיליון וחצי שקלים מצויה בשלביה הראשוניים.