פדלון נגד מיזם התחבורה הציבורית בשבת: ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, חושף את המניע האמיתי שעמד בבסיס התנגדותו להצטרף למיזם התחבורה הציבורית בשבת במתכונתו המורחבת.

בראיון שהעניק לאתר החרדי "כל הזמן" לכתב שניאור ובר צוטט פדלון כאומר: "אני לא חושב שאני צריך להיות שותף להתרסה במגזר החרדי והדתי. בעיניי, אתם אנשים כמו כולם ואני חושב שצריך לנהוג ברגישות. אני לא מוכן להשתתף בכל הפסטיבלים האלה. זה לא רוח העיר, יש פה כבוד הדדי בין תושבים. אנחנו מאוחדים כאן כקהילה אחת גדולה וכל אחד באמונתו יחיה. רון חולדאי לא ינהל את העיר הרצליה".

פדלון הוסיף: "למה אנחנו צריכים מלחמת יהודים? אני בעד לכידות, בעד הביחד. יש מספיק צרות במדינה הזו, אנחנו כל הזמן תחת איום קיומי במדינת ישראל של חמאס של החיזבאללה, ביהודה ושומרון, סוריה, איראן, זה מה שמעניין אותנו כעת ולא מלחמת אחים ביננו".

יש לציין כי עיריית הרצליה אכן אישרה תחבורה ציבורית בשבת לאחרונה אבל במתכונת מצומצמת שהיא למעשה הרחבת קווי החוף הפועלים זה מכבר עד לצפון תל אביב.

בעקבות דבריו שלחו השבוע במרכז ליב"ה מכתב לראש עיריית הרצליה בו הם משבחים אותו על עמידתו כנגד הלחצים התקשורתיים להפעלת תחבורה ציבורית בשבת.

"שמענו בשמחה את דבריך החשובים והאמיתיים בעניין חשיבות שמירת השבת במרחב הציבורי של עירך, הרצליה. בדבריך הדגשת את חשיבות השמירה על הסטטוס קוו כהסכמה המאחדת את העם בישראל וכן את אי רצונך לנקוט בהתרסות כנגד קדושת השבת…. דבריך אלה מפיחים רוח רעננה בשיח הציבורי בימים האחרונים כאשר לצערנו רמיסת ערך יסוד שמלווה את עמנו במשך אלפי שנים מתקבלת כ'פריצת דרך' ו'מיזם חדש ומצליח', והפיכת יום השבת לעוד יום חול תוך הרס סממן מרכזי של זהותה היהודית של מדינת ישראל ממותג כדבר חיובי".

בסיום המכתב הם כותבים: "כך ראוי לראש העיר הרצליה הקרויה על שמו של חוזה המדינה בנימין זאב הרצל, שאף על שכידוע לא היה אדם דתי, תיאר בספרו 'אלטנוילנד', את תמונת השבת העירונית שהוא רואה בעיני רוחו: "מספר העגלות הנוסעות נמעט מאד, והחנויות סוגרו בכל מקום. השבת השתרעה לאט ובהדרת כבוד על העיר שהייתה עד עתה הומייה".

תגובת אורי קידר, מנכ״ל ישראל חופשית על התבטאות ראש עיריית הרצליה: "ההתנגדות של פדלון להצטרף למערך התחבורה הציבורית בשבת – מקוממת ואומללה. ראשי ערים שנוסעים ברכב הפרטי שלהם בשבת, בזמן שלא דואגים לאופציות תחבורה לתושבים שלהם – יישאו בעתיד בתוצאות ההתעלמות המזלזלת הזאת. הניסיון לקחת מהפכה של תחבורה ציבורית בשבת בישראל, ששוטפת את הארץ, צעד אחורה משיקולים פנים פוליטיים כאלה ואחרים הוא מעשה מפוחד ומיותר, שלא מאפיין את הרצליה כעיר מתקדמת, פתוחה ופלורליסטית. ואת ההשוואה של החילונים לגרועים שבאוייבי ישראל – פדלון לא הזכיר לפני הבחירות האחרונות, אבל בסיבוב הבא – אנחנו נהיה כאן כדי להזכיר".