שדד בנק וקיבל מאסר על תנאי: עונש קל באופן קיצוני על אדם שהורשע בעבירת שוד בבנק בהוד השרון, משום שבמהלך המשפט נפצע הנאשם קשה כשאוטובוס דרס אותו.

צילום המחשה בלבד: ארכיון דוברות המשטרה

צילום המחשה בלבד: ארכיון דוברות המשטרה

עו"ד אבי וכניש מאתר "פסקדין" מתאר את פסק הדין המפתיע שניתן לאחרונה: הנאשם, שלא נשא נשק, העביר לפקידת בנק פתק שמבהיר כי מדובר בשוד, ואמר לה שאם לא תמסור לו את הכל הכסף 'יביא לה כדור בראש'. לאחר ששדד כ-10,000 שקל ברח מהמקום תוך שניסה להכות מאבטח שחסם את דרכו, אך המאבטח לא נפגע.

לאחר שמיעת הראיות ומתן הכרעת הדין, הנאשם החליט להודות בעובדות שצוינו בה. בין לבין, בינואר 2019, הוא נדרס על ידי אוטובוס. הוא נפצע בראשו, בעיניו, וגבו, וכן מפציעות פנימיות בטחול ובלבלב, ואף עבר החייאה במקום ושהה מספר ימים בתרדמת.

עד היום הוא סובל מהפרעות מוחיות, מתקשה לאכול בעצמו, זקוק לעזרה במקלחת, בנעילת נעליים, נזקק לליווי, ואף סובל מסיוטים ומתופעות נוספות שלא פורטו בשל צנעת הפרט. ההגנה ביקשה לסטות ממתחם הענישה לנוכח מצבו הבריאותי של הנאשם. הנאשם עצמו הביע צער וחרטה על מעשיו, וסיפר שמאז התאונה הוא במצב פיזי ונפשי לא טוב, מרגיש שבר כלי. סובל מפוסט טראומה, כאבי ראש, סחרחורות ועוד.

לאחר שקלול הנתונים השופט קאפח קבע כי ככלל, אין להתחשב בתאונה שעבר אדם שביצע עבירה, ונקודת המוצא היא שגורמי הרפואה בבתי הסוהר ערוכים לטפל גם באסירים במצבים רפואיים מורכבים. אלא שכאן השופט סבר שיש לסטות מכלל זה, תוך שציין כי אלמלא הנסיבות הרפואיות החריגות ובעיקר עיתוי הפציעה, ראוי היה הנאשם למאסר של ממש. אולם, השופט סבר שאין לדקדק עם הנאשם במקרה חריג זה, והעניין הציבורי לא ייפגע אם לא ייגזר עליו מאסר. "מנגד", הוסיף השופט, "כליאתו עלולה להסב לו נזק הגם שלא מדובר בקיצור תוחלת חיים. שהות הנאשם במסגרת שב"ס, תטיל על שב"ס נטל מיותר ומכביד ובכלל זה מעקב רפואי על ידי רופאים מתחומים שונים של עולם הרפואה, פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק".

לכן בסיכומו של דבר השופט גזר על הנאשם 12 חודשי מאסר על תנאי. בנוסף לכך הנאשם יפצה את פקידת הבנק ב-50,000 שקל.